Masa cukrowa – ulubiona przez polskie mistrzynie wypieków

Ostatnio wśród pasjonatów pieczenia furorę zrobiła tytułowa masa cukrowa. Panie kojarzą ją z dwiema dziedzinami – pieczeniem i depilacją – tak, tak jest także używana do depilacji, ale dziś zajmiemy się tym pierwszym zastosowaniem czyli pieczeniem Łatwo spostrzec, że obecnie modne są wymyślne dekoracje i to nie tylko w polskim cukiernictwie masa cukrowa zdobywa sporą popularność. Widać też,

chociażby po publikacjach przepisów w sieci, że masa cukrowa jest chętnie wykorzystywana przez pasjonatów i hobbystów domowego pieczenia, szczególnie przy ozdabianiu tortów na urodziny dzieci. Masa cukrowa u nas mimo wszystko jest w miarę nowym produktem, chociaż zawodowi cukiernicy zna ją i używają jej od dawien dawna, ale obecnie widać także spore zainteresowanie tym produktem wśród amatorskich pasjonatów pieczenia. Oczywistym jest fakt, że w tej grupie przeważają Panie. Czym zatem jest masa cukrowa i do czego dokładnie służy? Otóż masa cukrowa to taki pewnego rodzaju miękki lukier plastyczny zrobiony z glukozy oraz kilku innych składników (między innymi żelatyny), które nadają giętkość naszej masie cukrowej. W profesjonalny cukierniach masa cukrowa najczęściej wykorzystywana jest ozdabiania tortów ślubnych, ale oczywiście do robienia innych ozdób również się jej używa. Masa cukrowa ze względu na swoje plastyczne właściwości stwarza wielkie możliwości wykonywania na prawdę wymyślnych form i kształtów, dlatego cieszy się taką popularnością. Wzrost jej popularności wynika z tego, iż w sieci ( głównie na stronach z przepisami i forach) pojawia się wiele informacji o masie cukrowej oraz pomysłów na jej wykorzystanie w postaci zdjęć tortów. Ostatnio nawet sklepy internetowe zaczęły sprzedawać masę cukrową, ponieważ zapotrzebowanie na nią zdecydowanie wzrosło, a jej samodzielne wykonanie jest mimo że przepis jest prosty w praktyce może być trudne i irytujące, dlatego wiele osób decyduje się na zakup gotowej masy zamiast męczyć się samemu.

W sieci bez problemu można znaleźć informacje i przepisy, które opisują w jak i sposób robiona jest masa cukrowa i jak trzeba postępować i dodawać składniki robiąc ją samemu, ale za pewne nie każdy lubi się “bawić” lepkimi masami, więc ją spokojnie kupić gotowa w sklepach specjalistycznych. Z tym, że może się nieco różnić od tej, którą zrobiła samodzielnie nasza koleżanka, ale raczej ta różnica będzie im plus.